ALPARSLAN TÜRKEŞ KİMDİR?

1) 27 Mayıs 1960 ihtilalinde devletin kasasını açtırıp, örtülü ödenek paralarıyla meşgul olan şahıs Albay Türkeş’tir. 2) 27 Mayıs, 235′i general 4 bin subayı emekli etmeyi düşünmektedir. Ancak bu subaylara verilecek ikramiye tutarı kadar para devletin kasasında yoktur. Devreye Türkeş girer, parayı bulabileceğini söyler ve gidip Amerikalılar’dan alır. 4 bin subay tasfiye edilir! 3)Yine o yıllarda CIA görevlisi Arthur V. Miller, Türkeş’ten bir ricada bulunur. İçişleri Bakanlığı’ndaki ‘irtibat bürolarının’ askerler tarafından kapatılmak istendiğini bunu ancak kendisinin önleyeceğini söyler. CIA görevlisi ekler, ”eğer kapatılmazsa biz de İçişleri bakanlığına para yardımı yaparız.’ İlk etapta da 200 bin doları verir. 200 bin dolar deyip geçmeyin o yıllarda hayli iyi para. Üstelik ilk taksit! Daha sonraki yıllarda 27 mayıs içindeki 14′lerin tasfiyesi ile Türkeş’in devlet hayatındaki rolu kesintiye uğrar. MHP’nin para işlerine doğal olarak lider Türkeş ilgilidir. 4) MHP’ye komünizm mücadelesindeki üstün hizmetlerinden dolayı dünyanın birçok yerinden para yardımları yapılır. CIA görevliesi Mirza Hayit’in MHP Almanya sorumlusu Enver Altaylı aracılığıyla verdiği paralar, MHP ana davasının sayfalarında artık unutulmaya yüz tutmuştur. 5)Savcılar adamının kimliğini bir türlü bulamamışlardır. Adamın adı, Walter jecop Pfersıch Jr. dır. ABD adresi, 492 West Reggın St. Monteran Park California. Ancak araştırımalara rağmen bu adamın asıl kimliği ve Türkeş’le neden parasal ilişki kurduğu öğrenilememiştir. 6)Bu miras olayı ortaya çıktıktan sonra sanki Türkeş yaşamında ilk kez yabancı bankalarla çalışmış gibi bir hava verilmektedir. Türkeş yaşamı boyunca hep Alman bankalarını tercih etti. İşte hesapları: a)Commerzbank (Frankfurt) Konto Nr: 6375828-90 b)Deutschebank (Köln) konto Nr: 3673852 Bu banka Türkeş için çok önemli. Biliyorsunuz 1.2 trilyon bu bankanın İngltere’deki şubesinden çekildi. c) Bank Für Gemeınwirtschaft (BFG Bank) da Türkeş’in çalıştığı bir başka Alman bankası.
Türkeş 1.2.1991 tarihinde TBMM mal beyanında bankadaki para tutarını şöyle açıkladı: 2 milyar 611 milyon 400 bin 158 Tl 45 bin Mark 2 bin ABD doları.
Biz iyi niyetimizi bozmayalım. Türkeş mal beyanından sonra 1.2 trilyonluk bir nakit paraya kavuştu diyelim. Peki bunun kaynağı ne olabilir. Milletvekili maaşı değil herhalde. Eee, çalıştırdığı bir şirketi filan da yok. Hadi 70 yıllarda olsa partinin Ankara’daki sahibi olduğu Burçak Lokantası’nın karı deriz! O da kapatılmıştı. peki bu paranın kaynağı nedir? İş burada MHP’nin kara kutularını konuşturmaya kalıyor. Son söz, Türkeş’in para kaynağını bulan Susurluk skandalını çözer. Yoksa siz hala Susurluk skandalını üç beş zavallı özel TİM’cinin mi yaptığını sanıyorsunuz?”
Bir kaynak da Çiller’in örtülü ödeneği
Öte yandan Alparslan Türkeş’le birlikte 12 Eylül sonrası Mamak’ta Sıkıyönetim Mahkemesi’nde idam cezası istemiyle yargılanan eski bir MHP’li “Bir bakın bakalım” diyor “bildiğimiz kadarıyla Türkeş hapisteyken Kader Sokak’taki evi parasızlık yüzünden satıldı. Daha sonra Türkeş asker emeklisi maaşıyla, milletvekili maaşıyla mı bu trilyonları tasarruf edip biriktirdi? Hepsi ülkücülerin verdiği bağışlarla mı biriktirildi?” diye sorarak, asıl para kaynağının Çiller döneminde verilen örtülü ödenek olduğunu açıkladı.
1995′te DYP-CHP koalisyonunun bozulmasıyla gündeme gelen erken seçime 13 milletvekili arkadaşıyla birlikte kilit konumda olan Türkeş’in seçime gidilmesine katkıda bulunmasının karşılığı olarak o dönem DYP’ye yakın bazı işadamları ve Başbakan Çiller’e bağlı örtülü ödenekten 2 milyon dolar aldığını açıkladı. DYP ve MHP parti kayıtlarının bu amaçla incelenmesin gerektiği bildiriliyor.

Reklamlar
Published in: on Ağustos 11, 2009 at 6:52 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://alparslanturkeskimdir.wordpress.com/2009/08/11/alparslan-turkes-kimdir/trackback/

%d blogcu bunu beğendi: